DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Americká Akita

TOPlist

                                          AMERICKÁ AKITA

Historia Americkej akity sa na začátku prelíná s historiou Akity Inu.

Od roku 1603 v regione Akita,Akita Matagi (stredne velké psy používané na lov medveďov) boli používané ako bojové psy.Od roku 1968 Akita Matagi bola krížená s plemenami Tosa a Mastif,v dosledku čoho sa mohutnosť a veľkosť akít zvýšila,ale stratili tipický špicovitý výraz aj vlastnosti.

V roku 1908 boli psie zápasy zakázané,avšak Akity boli zachované ako veľké Japonské plemeno.Výsledkom čoho bolo označených 9 predstaviteľov Akít za národný poklad v roku 1931.

Počas II.svetovej vojny (1939-1945) bolo bežné využiie psov ako zdroj kožušiny pre vojenské odevy.Policia nariadila odchyt a kofiškáciu všetkých psov okrem Nemeckého ovčiaka na použitie pre vojenské účely.Niektorí chovatelia sa snažili obísť tento príkaz krížením Akít s Nemeckými ovčiakmi.Po skončení II.Svetovej vojny počet Akít rapídne klesol a existovali tri typy Akít.

1.MATAGI AKITA

2.BOJOVÁ AKITA

3.OVČIARSKÁ AKITA

To sposobilo veľmi zmetenú situaciu v plemene.

Počas procesu obnovenia "čistého" plemena po vojne Kongo-go z linie Dewa zažil dočasnú ale obrovskú popularitu.Mnoho Akít z Dewa línie ,ktoré prejavovali znaky mastifov a nemeckých ovčiakov boli privezený do USA členmi ozbrojených síl.Akity z linie Dewa boli veľmi inteligentné a schopné sa prisposobiť roznemu prostrediu,čím očarili chovaťela v Spojených štátoch.Línia sa rozvíjala vzrastajucím počtom chovaťelov a zaznamenala veľký vzostup popularity.

Akita Club Amerika bol založený v roku 1956 a American Kennel club (AKC) uznal toto plemeno v oktobri 1972 . Avšak v tom čase AKC a JKC (Japan Kennel Club) nemali medzi sebou žiadne recipročné dohody pre uznavanie rodokmeňov navzájom,dvere na import novej krvi z Japonska ostali zatvorené.

V dosledku toho Akity v Spojených štátoch sa podstatne líšia od tých ktoré sú v japonsku-krajine povodu.Vyvinuli sa ako typ v Spojených štátoch bez zmeny typu a charakteristiky od roku 1955.

V tomto ostro kontrastujú s Akitami v Japonsku,ktoré boli krížené s Matagi Akitami za účelom obnovy povodného plemena.

                   

ŠTANDARD FCI

Klikni na obrázok dole

                               

 

 

Počasie Hontianske Tesáre - Svieti.com